سازمان همکاری اسلامی خواستار مشارکت همه طرف های یمنی در مذاکرات

تهران – ایرنا – دبیر کل سازمان همکاری اسلامی با استقبال از ابتکار اعلام شده از سوی شورای همکاری خلیج فارس برای میزبانی از گروه های یمنی برای انجام مذاکره در مقر این سازمان در ریاض از همه طرف های درگیر در جنگ یمن خواست تا در این مذاکرات شرکت کنند.


به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان همکاری اسلامی، «حسین ابراهیم طه» دبیرکل این سازمان امروز (جمعه) با صدور بیانیه‌ای از ابتکار شورای همکاری کشورهای عربی حوزه خلیج فارس که شکاف بین گروه‌های یمنی را پر می‌کند، تمجید کرد. 


وی از همه طرف‌های یمنی خواست تا به منظور پیشبرد منافع مردم این کشور و حمایت از امنیت و ثبات در منطقه، در این ابتکار که آن را برای توقف خونریزی و دستیابی به راه‌حل سیاسی برای پایان دادن به درگیری در یمن بسیار مهم دانست، مشارکت کنند.  


«نایف الحجرف» دبیر کل سازمان شورای همکاری خلیج فارس دیروز (پنجشنبه)  از ابتکارات جدید این شورا برای حل بحران یمن با برگزاری مذاکرات گروه‌های یمنی در مقر این شورا در ریاض خبر داد و افزود: شورای همکاری خلیج فارس میزبان رایزنی‌های یمنی – یمنی خواهد بود که از ۲۹ مارس تا هفتم آوریل  (۹ تا ۱۸ فروردین)   برگزار می‌شود.  


وی افزود: دعوتنامه شرکت در این رایزنی‌ها برای تمامی طرف‌ها ارسال خواهد شد.  


اظهارات دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس یک روز پس از آن بیان شد که انصارالله یمن از هرگونه رایزنی استقبال کرد، مشروط بر اینکه در یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس به غیر از عربستان سعودی و امارات متحده عربی برگزار شود. 


«عبدالعزیز بن حبتور»  نخست وزیر دولت نجات ملی یمن امروز (پنجشنبه) در گفت و گو با شبکه المیادین با بیان اینکه اولین اقدام برای انجام هر مذاکره، توقف حملات و تجاوز است، اظهار داشت: میانجی باید قابل اعتماد و بیطرف بین همه طرف‌های گفت و گو باشد در حالی که عربستان خود یک طرف [ درگیری ] است و بیطرف نیست.  


وی تاکید کرد که هر گفت گو برای صلح یمن در آینده باید در یک جغرافیای بی‌طرف بین صنعا و ریاض انجام شود.  


عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن -فقیرترین کشور عربی- آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیادی خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند. 


نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد از جمله بهداشت جهانی و یونیسف بارها هشدار داده‌اند که بر اثر ادامه حملات متجاوزان به یمن، مردم این کشور با قحطی و بروز یک فاجعه انسانی که در قرن گذشته بی‌سابقه است، روبه رو هستند.


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *